Läs mer

Pilgrimsvandringen för lärare längs S:t Olofs sjöled 9-12.6 2021 var givande!

Efter den långa coronaisolationen var det med glädje och iver som sju lärare deltog i pilgrimsvandringen år 2021. Med fanns lärare från alla stadier, med olika ämneskombinationer och från mer eller mindre hela svenskfinland, vilket var mycket givande och roligt! Vår vandringsledare Tryggve Forssell och hans fru, som är guide, ledde oss på ett trevligt sätt både i historia och nutid! 

Vi vandrade de trevligaste bitarna av vägen längs St Olofs sjöled från Åbo till Kökar. En del av rutten åkte vi med följebilden, som också tog hand om vårt bagage. Väl framme vid etappmålen inkvarterade vi oss och åt god, ofta närproducerad, lokal mat. Bara det att få sitta och äta tillsammans var en fin upplevelse! På kvällarna hade vi Aftonsång i de stämningsfulla gamla kyrkorna. 

Vi vandrade genom naturområden som Luolavuori och Katrinedal i Åbo och St Karins och längs natursköna områden på Nagu och Kökar. Vädret var högsommaraktigt så det blev en bra början på sommarlovet! Vandringsetapperna var lämpliga och kändes bra också för en som inte är i toppform eller vandrat tidigare.  

Förutom vandring besökte vi kulturhistoriska platser som Kustö slottsruiner, Qvidja gård och Själö. Vi fick också se de fina medeltida kyrkorna i Åbo, Pargas, Nagu och Kökar där vi också fick stämplar i våra pilgrimspass. Pilgrimsvandringen fungerade bra både som fortbildning och rekreation!  

Programmet vi hade finns nedan efter bilderna. Om du är intresserad av att vara med på någon av våra retreater eller pilgrimsvandringar kan du kontakta helena.salenius@evl.fi. All info finns också här på Skolan &kyrkan då det är aktuellt. Den 19-21.11 2021 hålls en retreat för lärare på retreatgården Snoan i Raseborg.  Camilla Norkko är retreatledare och Helena Salenius håller vägledningar. Mera info om anmälning kommer i höst.

Pilgrimsvandrare 2021
Pilgrimsvandrare på Kökar, foto Maria Björkgren- Vikström
Kapellet i Qvidja gård
St Olofs sjöled är väl utmärkt. Foto Maria Björkgren-Vikström
Guiden Airi Forsell berättar om dominikanerna i Åbo. Foto: Maria Björkgren-Vikström

Program

Onsdag 9.6

Samling i Domkyrkan i Åbo, domcafé, pilgrimscentret, avfärdsandakt med Maria Björkgren-Vikström

Vandringsetapp I: Domkyrkan – Luolavouri – Katrinedal – S:t Karins

Busstransport S:t Karins  – Kustö slotssruiner – Qvidja gård – Pargas

Inkvartering i Pjukala

Guidning och aftonsång i Pargas kyrka; Sara Grönqvist, Björn Öhman, Claus Terlinden

Middag på Matmalmen; James Simpson

 

Torsdag 10.6

Vandringsetapp II: Pjukala – Sattmark

Kaffepaus i Sattmark

Båtfärd till Själö, guidning och lunch

Ankomst till Kyrkbacken i Nagu, inkvartering och middag på Laterna

Guidning och aftonsång i Nagu kyrka; Tove Eriksson, Janette Lagerroos

 

Fredag 11.6

Färja från Galtby till Kökar, lunch ombord

Vandringsetapp III med Franciskanklostret som mål

Inkvartering på Antons Gästhem/församlingshemmet

Musikprogram och aftonsång i kyrkan på Kökar; Filip Hällund, Camilla Norkko

 

Lördag 6.6

Infrormation om Kökar, rundvandring/ rundtur

Avfärd med färjan till Galtby, lunch under båtresan

Ankomst till Galtby och med buss vidare till Åbo